OCT

Optická koherentní tomografie (OCT) je nekontaktní a neinvazivní tomografická zobrazovací a diagnostická metoda, která v extrémně vysoké kvalitě mikrometrového rozlišení zobrazuje snímky biologické tkáně v jejich příčném řezu pomocí infračerveného záření.

Jde o novou generaci přístrojů s rychlejším vyšetřením, s vyšší rozlišovací schopností a dokonalejším zobrazením tkáně. Umožňuje diagnostiku očních onemocnění, zvláště v oblasti žluté skvrny, místa nejostřejšího vidění sítnice, sledování zrakového nervu při zeleném zákalu (glaukom), sledování pooperačních stavů a účinnosti léčby. Vyšetření je vhodné i jako prevence zdravých pacientů s rizikovými faktory rodinné zátěže nebo celkových onemocnění (např. vysoký krevní tlak, cukrovka apod.)

V naší ordinaci je NOVĚ k dispozici 

Retina Scan Duo OCT-Funduskamera Nidek RS-330

Kombinovaný přístroj spojující funkci OCT spektrální koherentní tomografie a funduskamery (zachycení očního pozadí na fotografickém snímku)

 

Výsledek vyšetření z přístroje, kde jsou v řezu patrné jednotlivé vrstvy sítnice a zrakového nervu:

Fyzikální princip OCT je analogický s ultrazvukem (UZ) s tím rozdílem, že UZ pro snímání biologických tkání používá akustické vlny.

Kvalitu rozlišení posuďte sami na demonstrativních obrázcích:

                    OCT                                     Ultrazvuk

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode