Zelený zákal

Zelený zákal (glaukom) je skupina onemocnění, která je často – ačkoli zdaleka ne vždy – spojena se zvýšeným nitroočním tlakem. Glaukomové poškození je ztráta nervových buněk sítnice a jejich vláken (tvořící zrakový nerv). V důsledku toho se postupně narušuje spojení mezi okem a mozkem, které je pro vidění tak zásadní. V zorném poli se vytvářejí defekty zpočátku pacientem nevnímané.

Pro úspěšnou léčbu je důležité včasné odhalení glaukomu.

Jak lze glaukom zjistit?

  • Vzhledem k tomu, že glaukom nemusí být provázen žádnými zjevnými příznaky, je vhodné provést vyšetření u lidí starších 40-ti let. Dále tam, kde se glaukom vyskytuje v rodině. Zelený zákal, pokud nejde o akutní glaukomový záchvat, se většinou náhodně zjistí při prvním vyšetření na čtecí brýle.
  • Na našem oddělení je k dispozici moderní přístroj OCT, který dokáže vyšetřit vrstvu nervových vláken a disk zrakového nervu. Je tak možné velmi přesně zhodnotit stav zrakového nervu.(Toto vyšetření není hrazeno zdravotními pojišťovnami).

Ukázka, jak vnímá skupinu ptáků ve větvích zdravý člověk a člověk s počínajícími změnami v zorném poli u glaukomového onemocnění. Pacient si neuvědomuje, že někteří ptáci ve větvích chybí (Josef Flammer, Glaukom)

Více o glaukomu na www.zeleny.zakal.cz

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode