Počítač a oko

15.02.2011 13:45

V současné době se čím dále více lidí setkává ve svých zaměstnáních s potřebou pracovat na počítačích či jiných přístrojích opatřených obrazovkou. Mnohými studiemi bylo prokázáno, že tito lidé si stěžují na četné potíže.

60-80% obtíží je způsobeno očními projevy, tzv. astenopické potíže

  • pocit pálení, sucha, řezání až k slzení a světloplachosti způsobuje nedostatečné mrkání
  • neostré či dvojité vidění, zarudnutí očí, tlak za očima a bolest hlavy, nevolnost až celková únava jsou  důsledkem  nedostatečné  nebo nesprávné  korekce oční vady
  • významnou úlohu při vzniku astenopických obtíží má nesprávné uspořádání pracoviště (výše pracovního stolu, umístění obrazovky, vzdálenost obrazovky, textu a klávesnice od očí, velikost písma).

Moderní obrazovky odstranily oslnění, zrcadlení a chvění písmen. Přednost bychom měli dávat negativnímu kontrastu, tj. černé znaky na světlém pozadí. Pro čitelnost je mnohem významnější kontrast jasu než kontrast barevný. Doporučenou kombinací je  vedle černo–bílé též modro-žlutá, protože žlutá barva má velký jas. Obrazovka by měla být co nejplošší.

Předejít očním potížím je možno

  • desetiminutovými přestávkami po dvou hodinách práce na počítači. Je vhodné zakrytí očí oběma rukama, pohled do dálky a střídavě do blízka 
  • dodržováním pravidel při práci na počítači (časté mrkání, popř. používání zavlažovacích kapek, používáním správných brýlí a správným uspořádáním pracovní plochy)

K trvalým potížím dochází zcela z jiných příčin: strnulé držení těla, jednostranná svalová námaha, přetěžování kloubů na ruce a vysoké duševní nároky.

               

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode