Jaký je rozdíl mezi šedým a zeleným zákalem

15.02.2011 13:43

Zelený zákal (glaukom) je skupina onemocnění, která jsou často – ačkoli zdaleka ne vždy – spojena se zvýšeným nitroočním tlakem. Glaukomové poškození je ztráta nervových buněk sítnice a jejich vláken (tvořící zrakový nerv). V důsledku toho se postupně narušuje spojení mezi okem a mozkem, které je pro vidění tak zásadní. V zorném poli se vytvářejí defekty zpočátku pacientem nevnímané.

Pro léčbu je důležité včasné odhalení glaukomu.

Jak se zelený zákal léčí?

  • konzervativně pomocí kapek
  • pomocí laseru
  • chirurgicky. Operace slouží ke kompenzaci nitroočního tlaku

Jak lze glaukom zjistit?

  • Vzhledem k tomu, že glaukom nemusí být provázen žádnými zjevnými příznaky, je vhodné provést vyšetření u lidí starších 40-ti let. Dále tam, kde se glaukom vyskytuje v rodině. Zelený zákal, pokud nejde o akutní glaukomový záchvat, se většinou náhodně zjistí při prvním vyšetření  na brýle na čtení. 
  • K dispozici na našem oddělení je moderní přístroj SOCT, který dokáže zobrazit vrstvu nervových vláken a provést topografické a volumetrické vyšetření disku zrakového nervu. Je tak možné velmi přesně zhodnotit stav zrakového nervu.Toto vyšetření není hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Šedý zákal (katarakta) je „zkalení“ čočky v oku. Čočka je umístěná za duhovkou. Zachycuje obrazy viděného, zaostřuje světla, barvy a tvary předmětů  na sítnici. Sítnice dále vysílá obrazy do mozku.

Pokud se čočka zakalí natolik, že nepropouští světlo s  obrazy  k sítnici a vidění je zastřené a nepomáhají ani brýle či kontaktní čočky, mluvíme o šedém zákalu. Katarakta je v 90% případů způsobena přirozeným stárnutím čočky.

 Jak se šedý zákal léčí?

  • jediný způsob, jek léčit šedý zákal, je zkalenou čočku operací odstranit a nahradit ji novou.

 

AcrySof Restor® (Alcon)

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webu zdarma s WebnodeWebnode